19 czerwca 2017

Jak dbać o teleskop

Teleskopy dedykowane do obserwacji astronomicznych to notorycznie pokaźny koszt, wobec tego warto wiedzieć jak zadbać o sprzęt, by posłużył nam przez dużo lat. Poprawne czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju urządzeń to fundament.

Czyszczenie? Tylko delikatne!

Ścieranie zanieczyszczeń z instrumentów optycznych – a w następstwie tego teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą szablonowej ściereczki to kolosalny błąd. Celowo przeznaczone do tego celu dodatki są delikatne, a jednocześnie efektywne w działaniu. To naturalnie dzięki nim wyeliminujemy zanieczyszczenia, jak kurz, czy odciski palców, a równolegle będziemy posiadać pewność, że nie dokonamy uszkodzeń wrażliwych powłok. Jeżeli wobec tego chcemy, aby teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie szmatki bądź też pędzelki przeznaczone do instrumentów optycznych.

Przechowywanie i transportowanie

Zdarza się, że teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni zbierając kurz. Jeżeli w następstwie tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, kategorycznie prawidłowiej będzie ukryć go do specjalnego pokrowca, jaki uchowa sprzęt przed przypuszczalnymi zanieczyszczeniami. W przypadku osób planujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, potrzebne jest kupno wyjątkowej torby na teleskop. Najpoprawniej, jeżeli będzie ona wodoszczelna, ponieważ to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem oraz wilgocią; a przy tym skonstruowana z materiału gwarantującego ochronę przed wstrząsami lub uszkodzeniami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz lub torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni komfortowe przenoszenie teleskopu. Trafnym rozwiązaniem są również kieszenie na wszystkie akcesoria i dodatkowe szczegóły przydatne w czasie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.