19 grudnia 2016

Luneta do oglądania nieba

Wyszukanie właściwiej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest proste, przede wszystkim dla osób dopiero zaczynających przygodę z tym hobby. W toku poszukiwania powinno się wziąć pod uwagę określone kryteria, które sporo ułatwią podjęcie kluczowej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Na pewno najistotniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania sprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im wyższy ten parametr, tym dalej położone obiekty będziemy w stanie zauważyć. Kluczowa jest również średnica obiektywu, a także pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie korzystania powinny rozejrzeć się za modelem kątowym, gdzie okular skierowany jest pod kątem 45°. Niewątpliwie istotnym kryterium będzie także koszt takiego osprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych wystarczające będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy zestaw, czy samodzielne kompletowanie?

Na zestaw składa się korpus lunety, głowica, okulary i statyw. Naturalnie można samemu poszukać pojedynczych podzespołów, lecz takie zadanie bywa zanadto trudne dla młodych obserwatorów nieba. By mieć pewność, że wszystkie fragmenty osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy oferowane przez fabrykantów lunet.

Dlaczego powinno się nabyć lunetę?

Chociaż mogłoby się wydawać, że lornetka oraz luneta charakteryzują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie i jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Powinno się przy tym nadmienić, że luneta sprawdzi się nie tylko w obserwacjach astronomicznych, ale będzie również pożyteczna w trakcie wycieczek przyrodniczych. Jeżeli jednak przewidujemy użytkować ją do podziwiania przyrody, należałoby postarać się o specjalną wodoodporną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pewność, że sprzęt pozostanie zabezpieczony niezależnie od pogody.