18 grudnia 2016

Odpowiednia lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały osprzęt godziwej jakości posłuży nam przez sporo lat, w związku z tym zanim nabyjemy lornetkę wskazane jest poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można rzec, że lornetka to nic innego, jak scalone ze sobą dwie lunety, jednakże o jakości obrazu rozsądza szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas przedmioty będziemy w stanie zobaczyć. Trzeba jednak wiedzieć, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia a także jasności obrazu. W największym stopniu optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wymiar obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontalnej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w ciągu obserwacji w złym oświetleniu.

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystać nasz osprzęt. Raczej innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te dedykowane do użytku wieczorową porą oraz nocą. Jeśli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, tym samym mniejsze rodzaje w zupełności starczą do podziwiania natury. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni postawić na spore lornetki, które gromadzić będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na specjalnym statywie, co znacznie uprości użytkowanie.

Koszt jest istotny

Dobry sprzęt bywa drogi, jednak jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać kilka tygodni z zakupem oraz zebrać więcej pieniędzy na wytrzymałą lornetkę uznanego fabrykanta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować następne sztuki niskiej jakości.