29 grudnia 2016

Teleskop do obserwacji nieba poza miastem

Miastowi pasjonaci obserwowania nocnego nieba zazwyczaj zaobserwować mogą planety, najjaśniejsze mgławice, oraz naturalnie Księżyc. W związku z tym zainspirowani obserwatorzy ochoczo wybierają się na poza miasto bądź w góry, żeby zaobserwować komety, rozbite planetoidy oraz setki odmiennych atrakcyjnych obiektów. Tego rodzaju eskapady wymagają jednakże odpowiedniego sprzętu.

Przenośny i stabilny

Spore teleskopy są ciężkie, wobec tego trudno będzie je przenieść jednej osobie. Poza tym wyjeżdżając za miasto z zamiarem obserwacji astronomicznych przypuszczalnie parę razy zastanowimy się, czy jest sens instalować kolosalny osprzęt, nawet jeśli warunki będą korzystne. Kupując teleskop z myślą o wypadach poza miasto należałoby więc poszukać urządzenia łatwego w przenoszeniu, które będzie poręczne. Jednocześnie powinno być ono stabilne. Mocny zestaw to zabezpieczenie, że w obserwowaniu obiektów nie będą nas drażniły drgania teleskopu wywołane np. wiatrem.

Właściwa jakość

Podczas poszukiwania odpowiedniego teleskopu do użytku poza miastem wskazane jest zwrócić uwagę na jego jakość. Za odporne osprzęty, jakie posłużą nam przez sporo lat zapłacimy więcej, ale w tym przypadku zapłata przekłada się na kategorię osprzętu. Kluczowe będzie dodatkowo oprzyrządowanie – zapytajmy czy dana wersja ma w komplecie okulary oraz jakiej są one jakości. W razie jakichkolwiek wątpliwości, powinno się zadawać pytania – sprzedawca, który potrafi obszernie wyjaśnić nurtujące nas kwestie to dobry znak. Jeżeli doprecyzujemy nasze oczekiwania i będziemy potrafili określić jakiego dokładnie osprzętu szukamy, z pewnością wyszukamy typ, który perfekcyjnie sprawdzi się w trakcie wypraw za miasto.