26 czerwca 2017

W jaki sposób wybrać mikroskop

Żeby kupić mikroskop najpełniej odpowiadający oczekiwaniom, potrzebne jest wyznaczenie miarodajnych znaczących kwestii. Sfera w jakiej sprzęt ma być wykorzystany, czy jego parametry techniczne przynależą do najważniejszych kryteriów, które wypada wziąć pod szczególną uwagę.

Niezbędne powiększenie

Mikroskopy użytkowane są w wielu dziedzinach nauki – to potrzebny sprzęt w trakcie prowadzenia badań biologicznych lub leczniczych, a również technicznych, czy z zakresu petrologii. Zależnie od tego, jak znaczące powiększenie wymagane jest w trakcie obserwacji preparatów, należy zdecydować się na wskazane urządzanie. Mikroskopy stereoskopowe mają powiększenie od 2 do 100 razy, biologiczne – od 40 do 400 razy, laboratoryjne oraz badawcze oferują powiększenie od 40 do 1000 razy, a szczególne – aż do 2000 razy.

Mikroskop do pracy

Podczas poszukiwania mikroskopu trzeba wziąć pod uwagę też wyniki, jakie chcemy osiągnąć. Do subiektywnej oceny preparatu wystarczający będzie mikroskop binokularowy. Jeżeli zaistnieje potrzeba wykonania fotografii oraz archiwizacji, trzeba wybrać mikroskop z nasadką trinokularową, a oprócz tego wymagane są kamera i proste oprogramowanie. Podobny sprzęt trzeba wybrać do przygotowywania raportów i pomiarów, niemniej jednak w tym przypadku porządniej zdecydować się na specjalne oprogramowanie.

Co jeszcze wziąć pod uwagę?

Niemało ludzi kieruje się w szczególe posiadanym budżetem na mikroskop. Czasem niemniej jednak warto odłożyć w czasie kupno, aby zgromadzić nieco pokaźniejsze zasoby finansowe. Trzeba bowiem pamiętać, że mikroskopy przeważnie pozyskujemy na dużo lat użytkowania – sprzęt porządnej jakości po prostu posłuży nam dłużej. Specjalistyczne sprzęty mają wyższą cenę, szczególnie te o budowie modułowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości należałoby poradzić się specjalisty, jaki podpowie jaki mikroskop będzie najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku.